Forum Forum Miłośników Szkockiego Teriera Strona Główna Forum Miłośników Szkockiego Teriera
Wszystkie psy są dobre, teriery lepsze, ale najlepszy jest terier szkocki...
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

SZKOTY INNYCH RAS

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Miłośników Szkockiego Teriera Strona Główna -> Kynologia i genetyka/Cynology & Genetic
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Śro 12:28, 28 Lut 2007    Temat postu: SZKOTY INNYCH RAS

Okazuje się, że na świecie żyją inne rasy niż szkoty Ya winkles

Tak więc dla tych, którzy mają w domu jamniki, boksery i beagle, a także dla tych, którzy chcieliby się coś dowiedzieć o innych rasach psów proponuję ten temat Little thongue man


CO TO JEST RASA?

Za rasę uważa się grupę zwierząt danego gatunku spokrewnionych poprzez przodków i hodowanych przez pokolenia z zachowaniem pewnych charakterystycznych cech pokrojowych i behawioralnych.

Co prawda różnicowanie użytkowości, a co za tym idzie powstanie różnego typu psów miało miejsce już w starożytności, lecz współczesna historia psów rasowych bierze początek dopiero w XIX wieku. Wtedy to po raz pierwszy zaczęto organizować pokazy, a później wystawy psów rasowych, co wiązało się z ustaleniem określonego dla poszczególnych ras wyglądu i usposobienia. Pierwszym takim pokazem był pokaz psów myśliwskich w Newcastle w Anglii w 1859 roku. Na kontynencie europejskim pierwsza wystawa psów odbyła się w Hamburgu w 1863 roku. Nieco później, bo w 1865 roku, na pierwszej wystawie psów różnych ras w Birmingham po raz pierwszy obok ras myśliwskich pokazano też owczarki, psy molosowate i ozdobne.

Klasyfikacja grup psów prowadzona jest obecnie przez trzy oficjalne organizacje: brytyjski Kennel Club, najstarszą (założoną w 1873 roku) na świecie narodową organizację kynologiczną, która uznała 189 ras, amerykański Kennel Club, który rozpoczął działalność w 1884 r. (135 ras), oraz Międzynarodową Federację Kynologiczną (Federation Cynologique Internationale - FCI), powołaną w 1911 roku przez stowarzyszenia kynologiczne z Austrii, Belgii, Francji, Holandii i Niemiec.
W 1921 roku opracowany został statut FCI. Organizacja ta zrzesza na-rodowe stowarzyszenia kynologiczne uznające ten statut jako podstawę współpracy. Organizacje będące członkami FCI uznają się wzajemnie jako organizacje kierownicze kynologiczne swoich krajów.

FCI konstytuuje się dla popierania, ochrony i obrony kynologii oraz hodowli psów czystej rasy wszystkimi środkami, które uzna za użyteczne. Siedzibą Federacji jest Belgia, a władzami są: Walne Zgromadzenie Delegatów i Zarząd. W Walnych Zgromadzeniach co roku biorą udział delegaci sfederowanych organizacji – po trzech z każdego państwa.
Polska, jako pełnoprawny członek, została przyjęta do FCI w 1957 roku. W czasie 50 lat swojej działalności ZKwP przedstawił standardy i uzyskał uznanie przez FCI czterech ras polskich:

1. Polskiego owczarka nizinnego – PON (nr 251),
2. Polskiego owczarka podhalańskiego – Tatra (nr 252),
3. Ogara polskiego (nr 52),
4. Charta polskiego (nr 333), rasa zaakceptowana prowizorycznie 13 czerwca 1989 roku,
5. Gończego polskiego (oficjalnie uznany na Światowej Wystawie Psów Rasowych w Poznaniu (ROK 2006, NIE WIEM JAKI NUMER, MOŻE KTOŚ POMOŻE???).


Ostatnio zmieniony przez Gość dnia Śro 12:38, 28 Lut 2007, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Śro 12:33, 28 Lut 2007    Temat postu: Wzorzec rasy

WZORZEC RASY

Według norm stosowanych przez FCI dla każdej rasy zatwierdzony został standard opisujący szczegółowo wygląd, charakterystyczne cechy i typowe usposobienie. W niektórych przypadkach w obrębie rasy wyróżnia się także odmiany różniące się wielkością, długością włosa lub umaszczeniem. Do chwili obecnej FCI uznało 343 rasy (to są prawdopodobnie już nieaktualne dane, jesli ktoś ma świeższe, proszę o pomoc!), a kilkanaście dalszych czeka w kolejce do uznania.

Rasy te podzielono na 10 grup, przy czym podział ten ma odzwierciedlać pochodzenie i użytkowość psów należących do poszczególnych grup.
Wiele ras (np. sznaucery, jamniki, dogi, cocker spaniele, boksery) mają zbliżony lub nawet jednakowy wzorzec. Czy jest to osobna rasa, czy odmiana barwna – o tym świadczy fakt, czy psy te można ze sobą kojarzyć. I tak na przykład sznaucery miniaturowe występują w czterech odmianach barwnych – czarnej, czarno-srebrnej, pieprz i sól oraz białej. Są to cztery, odrębne rasy; psów tych nie można ze sobą kojarzyć. Podobnie jest z 9 ras jamników, różniących się według wzorca jedynie szatą i obwodem klatki piersiowej. Natomiast wśród dogów występują dwie rasy, każda z dwiema odmianami barwnymi: dog niemiecki żółty/pręgowany) oraz do niemiecki czarny/arlekin. Oznacza to, że doga żółtego można kojarzyć z żółtym i pręgowanym, ale nie z czarnym lub arlekinem. Podobnie jest wśród szpiców, natomiast cocker spaniel angielski to jedna rasa, w wielu odmianach barwnych.


Jak wiemy, szkot terierski (jak go nazywa mój mąż) jest jedną rasą, stąd możemy dowolnie dobierać w pary szkotniki szare, bure i kudłate, pszeniczne, czarne, ale wyłącznie pieska z suczką Rolling eyes


Na początku 1999 roku Zarząd główny Związku Kynologicznego w Polsce zatwierdził uchwałą polskie nazewnictwo ras psów. Nazewnictwo to, opiera się na wyszczególnionych poniżej zasadach:

1. Nazwy w języku polskim są w miarę możliwości wiernym tłumaczeniem nazwy oryginalnej. Mogą to być także używane powszechnie nazwy spolszczone (buldog, sznaucer, terier, seter) opatrzone polskojęzycznym przymiotnikiem, np. seter angielski, szpic wilczy, terier czeski.

Stąd też nie ma sensu pisać o naszym psie "terrier" (jest w końcu polskim terierem, choć o szkockich korzeniach) Little thongue man

2. W przypadkach nazw uprawomocnionych tradycją, lub w przypadkach, gdy dosłowne tłumaczenie jest zbędne lub niemożliwe (groteskowe, zawiłe, zbyt opisowe, itp.) – pozostawia się nazwę oryginalną jako jedyną (np. Schipperke, Komondor, Welsh Corgi Cardigan). Rezygnuje się z dosłownego tłumaczenia jeśli nie oddaje ona istoty rzeczy lub ma w języku polskim wydźwięk pejoratywny albo dziwaczny, np. „krowiarz flandryjski”, pinczer, jamnik lub pudel „karłowaty”. W tym ostatnim przypadku wprowadza się wzorem wersji anglojęzycznej przymiotnik „miniaturowy”.

3. Wszystkie nazwy lub człony nazw polskich pisane są małą literą, o ile nie znajdują się na początku zdania, lub o ile nie przeczy to innym zasadom gramatyki (nazwisko, nazwa kraju lub regionu, itp.).
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Śro 12:43, 28 Lut 2007    Temat postu: Szkotniki na tle grupy

Zacznijmy "od naszych", czyli grupy III (reszta w kolejności)

FCI 3. Teriery

Nazwa terier – pies ziemny, czyli norowiec, wskazuje na pierwotne użytkowanie psów z tej grupy (terra=ziemia). Psy te pochodzą od na ogół średniej wielkości psów podwórzowych, spośród których te obdarzone najsilniejszym instynktem łowieckim i najbardziej agresywne wykorzystywane były na polowaniach.

Od XVII wieku niezwykle popularnym sportem angielskiej arystokracji było polowanie z psami gończymi, najczęściej na lisa. Kiedy w czasie ucieczki lis chronił się do nory, duże psy gończe stawały się bezradne, a do akcji wkraczały małe, ale bardzo cięte pieski, które wypłaszały lisa, staczając z nim walkę w jego legowisku. W trakcie pościgu psy takie były wiezione na koniach przez psiarczyków – inaczej ich często krótkie łapy nie pozwoliłyby im dogonić myśliwych.

Początkowo psy do wypłaszania zwierząt z nory hodowano tylko pod kątem ich ciętości w czasie walki. Ze względu na dużą skuteczność wykorzystywali je do wypłaszania zwierzyny także farmerzy i kłusownicy.

Stopniowo w poszczególnych hrabstwach, dużych majątkach ziemskich i miasteczkach ustaliły się różne ich typy regionalne różniące się znacznie pokrojem. Wszystkie jednak charakteryzowała duża pobudliwość przy stosunkowo słabym hamowaniu, duża ostrość, twardość i silny pęd do pogoni za każdą zwierzyną. Cechy te do dziś stanowią szczególny wyróżnik psów z tej grupy. Stąd teriery były i są nadal używane także do osaczania grubej zwierzyny – od dzika aż do rosomaka i niedźwiedzia.

W Anglii i USA duże teriery i teriery typu „bull” hodowano do walk psów, w których spisywały się lepiej od innych ras zarówno z powodu zajadłości, dużej ruchliwości, jak i zwiększonej odporności na ból. W 1835 roku w Anglii, a później także w USA, wprowadzono zakaz walk psów i rasy te zaczęto hodować głównie jako psy towarzyszące, choć w wielu krajach nielegalne walki psów odbywają się do dzisiaj.

Znakomita większość spośród terierów pochodzi z Wielkiej Brytanii (poza sześcioma rasami), a i te pozostałe powstały na bazie krzyżowania terierów brytyjskich.

FCI dzieli psy z grupy III (teriery) na 4 sekcje:

• sekcja 1: teriery duże i średnie
• sekcja 2: teriery małe
• sekcja 3: teriery typu bull
• sekcja 4: teriery miniaturowe
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
elzbieta
KLASYCZNY SZKOTOMANIAK



Dołączył: 09 Lut 2007
Posty: 3453
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: kłodzko

PostWysłany: Śro 12:46, 28 Lut 2007    Temat postu:

a Jagusia pilnie pracuje super. no ja jeszcze znam sznaucery....hiii!!!! Ya winkles Ya winkles

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Śro 12:48, 28 Lut 2007    Temat postu:

elzbieta napisał:
a Jagusia pilnie pracuje super. no ja jeszcze znam sznaucery....hiii!!!! Ya winkles Ya winkles


Ale sznaucery to szkoty!
Często mi się zdarzało, że ktoś patrząc na Jagusię pytał, czy to taki trochę skundlony sznaucer Rolling eyes

Wygląda jak sznaucer, tylko ma takie krótkie nóżki...
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
elzbieta
KLASYCZNY SZKOTOMANIAK



Dołączył: 09 Lut 2007
Posty: 3453
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: kłodzko

PostWysłany: Śro 12:51, 28 Lut 2007    Temat postu:

dokładnie....

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Śro 12:52, 28 Lut 2007    Temat postu:

No dobrze, na razie wracam do swoich obowiązków...
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Miłośników Szkockiego Teriera Strona Główna -> Kynologia i genetyka/Cynology & Genetic Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin